מטרת הפרויקט

להכניס שמחה ואופטימיות לאותם קשישים הגרים בגפם , שמטפליהם ואחרים מקבצים אותם בשעות היום בגנים ציבוריים, מרכזי ערים ,קרנות רחוב ופארקים עירוניים – באמצעות מופעי אומנים והפעלות.

הרקע לפרויקט

מחקרים רבים הוכיחו כי שמחת חיים והרגשת אושר ותחושת שייכות לקהילה מסייעים במצבי לחץ וחרדה, משפרים את הבריאות וגורמים לתחושה כללית טובה יותר במיוחד אצל קשישים.

ידוע שהחיוך והצחוק לאורך זמן משחררים לדם אנדורפינים וסרוטונין, שהם הורמונים טבעיים של הגוף המשפרים מידית מצב רוח, מנטרלים את התופעות השליליות של הסטרס ומעלים את רמות החמצן למוח ואברים פנימיים, משפרים תפקודה של המערכת החיסונית. החשיבה הופכת לבהירה ואופטימית.

רבים מהקשישים בישראל ובהם ניצולי שואה מתגוררים בגפם ונמצאים בבתיהם חלקם מלווים במטפלים זרים, סובלים מבדידות חברתית ואישית ותחושת חולשה וניתוק מהחברה ומהקהילה.

מעת לעת מטפליהם ו/או בני משפחתם מוציאים אותם מבתיהם לשאוף אוויר צח ולספוג מעט מקרני השמש וכו' בגן/ פארק הציבורי- שכונתי.

כך, נוצרים מפגשים של הקשישים ומטפליהם באזורים ציבוריים בערים וברשויות השונות שבעיקרם הם מפגשים חברתיים של המטפלים בעת שהקשישים יושבים באפס מעשה בכיסאותיהם.

תאור הפרויקט

אומנים ושחקנים יכנסו ויבדרו, בתיאום מראש, במרחב העירוני, את הקשישים המתקבצים כאמור בגינות הציבוריות ובפארקים, למשך כשעה /שעה וחצי בד"כ בשעות הבוקר ואחה"צ.

העמותה בתאום מחלקות הרווחה של הרשויות המקומיות ברחבי הארץ ובמימונם, תפיק כל אירוע ואירוע; תבחר את האומנים המתאימים ותטפל בכל הפרסום והלוגיסטיקה הקשורה בארגון וביצוע הופעות שכאלה כמו בהסעות האומנים, תיאומים, אמצעי עזר – בידוריות, מיקרופונים ועוד.

ניתן לרתום לפרויקט מתנדבים שונים – סטודנטים, אומנים וכיוצא בזה.

תוצאות

חיבור הקשיש המתגורר בגפו לקשישים נוספים- מפגש איכות חברתי .

העלאת איכות חיים לקשישים ולו באופן זמני, שילוב הקשיש בקהילה הפיזית והחברתית הסובבת. קבלת משובים מהקשישים לגבי ההשלכות על מצבם כתוצאה מהאירוע מהם ניתן ליישם פתרונות/ רעיונות נוספים. חיבורים אפשריים לגורמים חברתיים תומכים בקהילה, חיזוק הקשרים החברתיים של הקשישים.

למתנדבים, במיוחד בני נוער וסטודנטים במסגרת מחויבות אישית או מסגרות אחרות, השתתפותם תביאם ללקיחת אחריות, להתחנך ולתרום מזמנם ויכולתם לחברה ולקהילה, לניצול איכותי של זמן פנוי, ללמוד ולהפנים ערכים של נתינה, מעורבות ואחריות לסביבה וגם להעצמה אישית.